Globální ekonomický výhled

Globální ekonomický výhled přináší každý měsíc souhrn nejčerstvějších predikcí a výhledů mezinárodních institucí, vybraných centrálních bank a agentury Consensus Economics pro eurozónu, Německo, USA, Spojené království, Japonsko, Čínu a Rusko. V každém čísle se zároveň věnujeme vybranému tématu, které významně ovlivňuje vývoj světové ekonomiky nebo má akademický podtext.

GEV
květen 2024
Podle nejnovější prognózy MMF i OECD vykáže světová ekonomika v příštím roce 3,2% růst a tempo růstu by mělo zrychlit i ve vyspělých ekonomikách. Další podrobnosti přináší květnový GEV s grafem čísla ilustrujícím odchod inflační vlny a současně návrat inflace k 2% cíli v rozvinutých ekonomikách v příštím roce. Tematická analýza se pak zaměřuje na působení zemí Visegradské čtyřky v Evropské unii za poslední dvě desetiletí. Vedle připomenutí základních čtyř svobod se článek se dívá i na to, jaký pokrok vybrané země udělaly v ekonomické konvergenci. Podrobnosti (pdf, 2 MB)

Není-li uvedeno jinak, prezentovaná data1) jsou převzata z oficiálních předpovědí Consensus Forecasts (CF), Mezinárodního měnového fondu (MMF), Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), Evropské centrální banky (ECB), Deutsche Bundesbank (DBB), Federálního rezervního systému (Fed), Bank of England (BoE), Bank of Japan (BoJ) a Economist Intelligence Unit (EIU).


1) Odbor vnějších ekonomických vztahů ČNB neručí za jejich správnost a kvalitu, pouze garantuje jejich aktuálnost.