Kurz ČNB 18.06.2024
Všechny kurzy
EUR - 24,765 CZK
USD - 23,115 CZK
GBP - 29,301 CZK

ČNB uspořádala první ročník výzkumného workshopu

Česká národní banka uspořádala ve dnech 13. a 14. června 2024 první ročník výzkumného workshopu s podtitulem "Monetary and Financial Stability Policies in a Changing Economic Landscape". Vystoupili na něm výzkumníci z evropských centrálních bank a vysokých škol. Keynote prezentace přednesli David Aikman z King's Business School a Phurichai Rungcharoenkitkul z Banky pro mezinárodní platby.

čnBlog – ECB a finanční trhy: ne vždy na stejné vlně

Na počátku letošního roku finanční trhy očekávaly poměrně razantní snižování sazeb v eurozóně, zatímco ECB se ve svých vyjádřeních proti takovému výhledu opakovaně vymezovala. Tržní výhledy úrokových sazeb v eurozóně porovnává s komunikací ECB Soňa Benecká ze sekce měnové.

čnBlog – Euro a my: ERM II a vstup do bankovní unie

Platit eurem znamená být plnoprávným členem jak měnové, tak bankovní unie. Kdy ale musí současný eurokandidát vstoupit do ERM II a kdy do bankovní unie? Jaká jsou úskalí tohoto procesu a proč je např. důležité stanovení cílového data pro vstup do eurozóny? Dozvíte se v novém blogu ředitele odboru vnějších ekonomických vztahů sekce měnové Luboše Komárka.

Zpráva o výkonu dohledu nad finančním trhem v roce 2023

Česká národní banka vydala každoroční Zprávu o výkonu dohledu nad finančním trhem. Zpráva obsahuje přehled informací o finančním sektoru za rok 2023 a nejvýznamnější dohledová a regulatorní opatření během tohoto období.

Tomáš Holub: Rádi bychom viděli další zpomalení růstu cen služeb

„Máme jasný cíl: stabilizovat inflaci v blízkosti 2 %. Je reálná šance, že v letošním roce se bude pohybovat s nějakými výkyvy mezi 2 a 3 %. V příštím roce se skutečně může ustálit kolem dvojky,“ řekl v pořadu 90’ ČT24 člen bankovní rady Tomáš Holub.

čnBlog – Vojensky i ekonomicky strategické výrobky nejspíše nadále nacházejí cestu z ČR do Ruska

Dva roky po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu přijala Evropská unie další, již třináctý balík sankcí. Zatímco skutečný vývoz českých výrobků do Ruska se propadl na pouhou pětinu předválečného stavu, již od počátku války se množí indicie, že západní zboží si cestu do Ruska najde, a to skrze země sloužící jako „překladiště“ pro následný reexport do Ruska. V novém čnBlogu autoři Anna Drahozalová, Martin Kábrt a Adriana Wałoszková ze sekce měnové poukazují na to, že vývoz do těchto zprostředkujících zemí nejen kompenzuje úbytek toků do Ruska, ale v některých případech ho dokonce převyšuje.

Vybraná vystoupení a rozhovory guvernéra ČNB Aleše Michla, ve kterých vysvětluje, jak centrální banka bojuje s inflací a jaké kroky podniká k dosažení cenové stability.

Osobní finance – přejít na podstránku

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání.

Inflace v Česku je opět na nízkých hodnotách v blízkosti dvouprocentního inflačního cíle. ČNB bude důsledně dbát na to, aby inflace zůstala dlouhodobě nízká a stabilní. Jakou očekáváme inflaci pro letošní rok?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Základní sazby ČNB

4,25 %

Diskontní sazba

5,25 %

2T Repo sazba

6,25 %

Lombardní sazba

1,75 %

CCyB
sazba

Inflace

2,6 %

Květen 2024

Aktuální prognóza ČNB

2,3 %

Inflace
2024

2,0 %

Inflace
2025

1,4 %

HDP
2024

2,7 %

HDP
2025

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 80 %, resp. 90 % u úvěrů k financování vlastního bydlení pro žadatele mladší 36 let.
  • Zvládnu splácet?
    Zvýšené riziko nesplacení úvěru hrozí už v případě, kdy splátky všech úvěrů žadatele převýší 40 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si