Kurz ČNB 23.07.2024
Všechny kurzy
EUR - 25,375 CZK
USD - 23,366 CZK
GBP - 30,180 CZK

Upozornění na investiční platformu https://42-financial.com/

ČNB upozorňuje veřejnost, že osoby provozující investiční platformu https://42-financial.com/ nemají žádné povolení k poskytování investičních služeb ani nedisponují žádným jiným povolením k činnosti na finančním trhu v České republice. Případná investice není ze zákona pojištěna ani jinak chráněna. ČNB dále upozorňuje, že osoby provozující a propagující investiční platformu https://42-financial.com/ neoprávněně zneužívají identitu regulovaného obchodníka s cennými papíry společnosti 42 Financial Services a.s.

Šetření úvěrových podmínek bank – III/2024

Ve 2. čtvrtletí 2024 rostla poptávka domácností po úvěrech na bydlení i na spotřebu téměř plošně.

Výsledky Eurošetření 2024

I v letošním roce jsme opět uskutečnili šetření mezi analytiky na téma aktuálních ekonomických otázek souvisejících s EU a předpokládaným vstupem ČR do eurozóny. Po iniciativě prezidenta republiky se téma zavedení eura v ČR dostalo více do popředí, je častěji diskutováno a průzkum samotný je na rozdíl od jiných let velmi aktuálním. (pdf, 652 kB)

Globální ekonomický výhled 7/2024

Červencové číslo měsíčníku Globální ekonomický výhled s předmluvou od Tomáše Holuba přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část tohoto vydání se zaměřuje na zřetelný rozdíl v tempu hospodářského růstu mezi velkými ekonomikami jižní a západní eurozóny a Německem v posledních letech.

Eva Zamrazilová: The Czech economy after the inflation wave

Prezentace viceguvernérky ČNB Evy Zamrazilové na Citi FX Ladies RoundTable, 15. července 2024 (anglicky, pdf, 480 kB).

Luboš Komárek: Umíme vysvětlit minulé krize, ale nejsme příliš úspěšní v jejich předpovídání

Rozhovor ředitele odboru vnějších ekonomických vztahů sekce měnové Luboše Komárka pro Hospodářské noviny.

Vybraná vystoupení a rozhovory guvernéra ČNB Aleše Michla, ve kterých vysvětluje, jak centrální banka bojuje s inflací a jaké kroky podniká k dosažení cenové stability.

Osobní finance – přejít na podstránku

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání.

Inflace v Česku je opět na nízkých hodnotách v blízkosti dvouprocentního inflačního cíle. ČNB bude důsledně dbát na to, aby inflace zůstala dlouhodobě nízká a stabilní. Jakou očekáváme inflaci pro letošní rok?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Základní sazby ČNB

3,75 %

Diskontní sazba

4,75 %

2T Repo sazba

5,75 %

Lombardní sazba

1,25 %

CCyB
sazba

Inflace

2,0 %

Červen 2024

Aktuální prognóza ČNB

2,3 %

Inflace
2024

2,0 %

Inflace
2025

1,4 %

HDP
2024

2,7 %

HDP
2025

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 80 %, resp. 90 % u úvěrů k financování vlastního bydlení pro žadatele mladší 36 let.
  • Zvládnu splácet?
    Zvýšené riziko nesplacení úvěru hrozí už v případě, kdy splátky všech úvěrů žadatele převýší 40 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si