Kurz ČNB 21.09.2021
Všechny kurzy
EUR - 25,405 CZK
USD - 21,643 CZK
GBP - 29,601 CZK

Prezentace P. Krále k prognóze ČNB

Prezentace ředitele měnové sekce ČNB Petra Krále CNB’s Forecast (Monetary Policy Report Summer 2021) přednesená během Erste CEE Investor Roadshow dne 21. 9. 2021. (pdf, 4 MB, anglicky)

T. Nidetzký – Mezigenerační hypotéky povedou k dalšímu růstu cen bytů

Podle viceguvernéra T. Nidetzkého povede současná snaha bank začít poskytovat více hypoték nad 30 let jen k růstu cen. V rozhovoru pro Deník N také označil současný zrychlený růst cen za „perfektní inflační bouři“ a připustil, že úrokové sazby mohou do konce roku vzrůst o 1 procentní bod.  

Informace o úvěrech v programech COVID

Na stránce Statistika odkladů splátek a úvěrů v programech COVID byl zveřejněn přehled o úvěrech v programech COVID k 31. 8. 2021.

T. Nidetzký – Ekonomický výhled a jeho rizika

Prezentace viceguvernéra ČNB Tomáše Nidetzkého pro Kulatý stůl pořádaný Americkou obchodní komorou dne 17. 9. 2021: „ECB zatím neplánuje reagovat na vysokou inflaci, protože očekává, že se sama vrátí k cíli. Česká situace je odlišná: Nemusíme hledat důvody pro zvyšování sazeb. Nyní spíše přemýšlíme, jak rychle a kam se sazbami vystoupat.“ (pdf, 342 kB, anglicky)

Základní ukazatele o sektorech finančního trhu

V současné době dochází k zásadním změnám ve vykazování nebankovních obchodníků s cennými papíry v oblasti obezřetného podnikání, kdy nově bude tato oblast pokryta až od 30. 9. 2021. Proto relevantní tabulky Kapitál, Rizikové expozice a Kapitálové poměry nejsou k 30. 6. 2021 aktualizovány. Data za investiční společností a investiční fondy budou vzhledem ke změnám ve struktuře výkazů dostupná během příštího týdne.

Centrální banka neselhala, za vysokou inflaci nemůže, míní člen bankovní rady Benda

Vojtěch Benda v rozhovoru pro server iRozhlas.cz o ekonomickém oživení, pravidlech pro poskytování hypoték, inflačních tlacích a výhledu růstu sazeb ČNB. „Pokud nechceme, aby se současné zvýšení inflace přeneslo na dlouhodobě vysoká inflační očekávání, a takové náznaky už vidíme v průzkumech, musíme už teď šlápnout na brzdu silněji covid necovid.“

Jaké je být zaměstnancem ČNB?

Patříme mezi nejprestižnější zaměstnavatele v České republice – přesvědčte se, že právem. Na nové kariérní stránce ČNB zjistíte, jaký je u nás kolektiv, jaké benefity nabízíme zaměstnancům nebo kde se s námi můžete potkat.

Přejít na podstránku    Volná pracovní místa

Osobní finance

Proplujte s ČNB světem financí bez nehody

ČNB pro veřejnost připravila webový rozcestník věnovaný svým aktivitám na poli finančního a ekonomického vzdělávání. Novinkou je powerpointová prezentace ke stažení pro učitele a jejich žáky na téma Osobní finance.

Přejít na podstránku

Základní sazby ČNB

0,05 %

Diskontní sazba

0,75 %

2T Repo sazba

1,75 %

Lombardní sazba

0,50 %

CCyB
sazba

Inflace

4,1 %

Srpen 2021

Aktuální prognóza ČNB

3,0 %

Inflace
2021

2,8 %

Inflace
2022

3,5 %

HDP
2021

4,1 %

HDP
2022

Rizika hypotečního úvěru

  • Neberu si příliš vysoký úvěr?
    Poměr mezi úvěrem a hodnotou zastavené nemovitosti by neměl přesáhnout 90 %.
  • Zvládnu splácet?
    Výše měsíčních splátek všech úvěrů žadatele by neměla být vyšší než 50 % jeho čistého měsíčního příjmu.
  • Nebudu předlužený?
    Riziko nesplacení úvěru hrozí ve zvýšené míře už v případě, kdy celkové zadlužení žadatele o úvěr převýší osminásobek jeho čistého ročního příjmu.

kalkulacka_cervena_20   Spočítejte si

Zlatá vysokohmotnostní mince