30 let s korunou

Letos společně oslavíme 30. výročí vzniku České republiky, České národní banky a české měny. ČNB pro vás při této příležitosti připravila řadu aktivit, které vám podrobněji představujeme níže v rozcestníku. Jsou mezi nimi například bankovka 1 000 Kč s přítiskem, výstava „Rozděleno!“ v Návštěvnickém centru, která vám připomene všechny historické mezníky vzniku naší měny i její podoby, nebo Diskusní fórum a další konference pro odbornou i širokou veřejnost. Informace průběžně doplňujeme.

Aleš Michl, guvernér ČNB

Cesta k pevné koruně

V naší měnové historii jsou dvě zcela mimořádná data – 25. únor 1919 a 8. únor 1993. První se vztahuje ke vzniku československé a druhé, které si právě v tomto roce připomínáme, české měny.

Před třiceti lety nejprve zaniklo Československo a spolu s ním i bývalá centrální banka, aby hned s odbitím půlnoci vznikla Česká republika a Česká národní banka. Jen o měsíc později se rozdělila i československá měna a vznikla česká koruna. Tento akt, stejně pokojný jako rozdělení bývalého státu, byl základem pro úspěšný vývoj naší ekonomiky v následujících letech.

Jsem rád, že mohu – a se mnou i celá bankovní rada – spolu s Vámi oslavit nejen vznik české koruny, ale i jejích třicet let existence. Věřím, že se setkáme na některé z řady akcí, jež Česká národní banka při této příležitosti pořádá nebo zaštiťuje. Ať je naše koruna dále pevná.

Aleš Michl, guvernér České národní banky